NASZA PARAFIA

“Kościół to nie tylko dom Boży. To także dom dla człowieka – nasz dom. Dom wzniesiony trudem ludzkich rąk na chwałę Boga i dla dobra ludzi. Tutaj gromadzi się podstawowa wspólnota wierzących, którą jest parafia. Tu rozlega się słowo Boże skierowane do człowieka, tu sprawowane są sakramenty Kościoła. Tutaj pulsuje eucharystyczne centrum kościelnej komunii ku pożytkowi parafian.”

Fragment z gazetki parafialnej “Jesteśmy”  1 grudzień 2011
Artykuł napisał Ks.  Kan. Józef Czerwieniec – proboszcz

Krótka historia parafii p.w. Świętego Ducha w Ćmiłowie    /ważniejsze daty/.
Parafia Świętego Ducha w Ćmiłowie została utworzona z miejscowości należących do następujących parafii w          Czerniejowie – Mętów; w Głusku – Ćmiłów i kilkanaście domów Wólki Abramowickiej i Dominowa; parafii w Żabiej Woli  Prawiedniki Kolonia.
Do organizowania parafii i budowy kościoła Ks. Abp skierował         ks. Józefa Ciesielczuka wówczas wikariusza a teraz prałata – misjonarza pracującego od 15 lat w Brazylii w miasteczku Valparaiso.
1.12.1986 r. w pierwszą niedzielę adwentu została odprawiona po raz pierwszy Msza Św. w tymczasowej drewnianej kaplicy przywiezionej z Turki koło Lublina.
14.12.1986 Ks. Abp Bolesław Pylak poświęcił kaplicę i plac pod budowę Kościoła.
07.12.1987 r. Ks. Abp ustanawia samodzielny ośrodek w Ćmiłowie – Mętowie. Celowo nazwa dwuczłonowa, aby obie miejscowości miały świadomość, że to jest ich Kościół i początek nowej ich parafii.
07.06.1987r. uroczystość Zesłania Ducha Św. pierwszy odpust
20.06.1990. wmurowanie kamienia węgielnego przez Abpa Bolesława Pylaka pod nowy kościół– fragmentu murów wieczernika z Jerozolimy. Kamień był poświęcony był przez papieża Jana Pawła II. w czasie pobytu Ojca Świętego w Lublinie
22.05.1991r. Erygowano Parafię Św. Ducha.
08.12.1996 – w druga niedzielę adwentu pierwsza Msza Św. w nowym kościele i pierwsza wizytacja biskupia w tym kościele w stanie surowym przeprowadzona przez Bpa Ryszarda Karpińskiego.
19.05.2002 r. Ks. Abp Życiński w uroczystość odpustową konsekruje kościół.
25 sierpnia 2002r. przekazanie parafii ks. Józefowi Czerwieńcowi. A
dotychczasowy proboszcz przez rok w Centrum Misyjnym w Warszawie przygotowywał się do wyjazdu na misje do Brazylii.
08.06.2003 r. na sumie odpustowej ks. Abp Józef Życiński wręczył ks. Józefowi Ciesielczukowi krzyż misyjny i udzielił mu pasterskiego błogosławieństwa na trud misyjny.
W roku 2011 postawiono dzwonnicę i zawieszono trzy dzwony w tonacji molowej 580, 360 i 190 kg.
W ubiegłym roku odbyło się malowanie wnętrza kościoła.

Dnia 7 II 1987 r. bp Bolesław Pylak utworzył w Ćmiłowie samodzielny ośrodek duszpasterski, obejmujący teren:

-Mętowa (wyłączonego z parafii czerniejewskiej),
-Ćmiłowa i Żabiej Woli (wyłączonych z parafii św. Jakuba w Lublinie)
-Kolonii Prawiedniki (wyłączonej z parafii Żabia Wola).

W dniu 22 V 1991 r. Biskup Lubelski wydał akt erekcyjny parafii Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła został ks. Józef Ciesielczuk obecnie przebywający na misjach w Brazylii. Do chwili wzniesienia kościoła miejscem kultu była tymczasowa, drewniana kaplica.

W raz z utworzeniem samodzielnego ośrodka duszpasterskiego rozpoczęto budowę kompleksu sakralnego, łączącego świątynie oraz plebanię (architekci: Stanisław Pilut i Jan Bielak z Lublina). Zasadnicze prace sfinalizowano w 1996 r.

kościół w budowie

Kościół pobłogosławił Abp Bolesław Pylak 18. 05. 1997 r.

Dnia 19. 05. 2002 r. uroczyście konsekrował ks. Abp Józef Życiński.